אודות היוזמה

אודות היוזמה

חזון הפיוס של היזמה הדתית לשלום מושתת על ההנחה ששלום אמת בין ישראלים ופלסטינים אפשרי רק בתנאים של אמון הדדי הכולל את תחום הדת והמסורת. היזמה מבקשת להכניס את מי ששפתם דתית והמוטיבציה הפוליטית שלהם דתית, לתוך המאמץ למצוא מוצא מן הסכסוך.

פעילות היזמה, בנשיאות הרב מיכאל מלכיאור והשייח' עבאללה נימר דרוויש, מתרחשת בשישה מרכזים – מרכז מוזאיקה היהודי במערב ירושלים, ולצידו מרכזי אדם המוסלמיים לדיאלוג בין דתי במזרח ירושלים, כפר קאסם, רמאללה, עזה וקהיר. מרכזים אלה פועלים במקביל על הרחבת הקואליציה לשלום דתי והטמעת חזונה בקרב הציבור היהודי והמוסלמי.

לצד הגברת הקולות הקיימים החפצים בשלום, אנו ממקדים את עיקר מאמצינו במנהיגים דתיים בעלי השפעה שעד עתה נחשבו לקיצוניים, ובמקרים רבים פעלו להחרפת הסכסוך ולא לפתרונו. בין שותפינו רבנים חשובים מכל הזרמים החרדים לצד דמויות בולטות בעולם הציוני דתי ובקרב רבני יהודה ושומרון, וכן מנהיגים מוסלמים מכל הפלגים הפלסטינים. בפגישות מאחורי הפרגוד, שעיקרן נותר חסוי, עבודתנו מאפשרת לאנשי דת בכירים, ובהם כאלה המוכרים כקיצונים והקדישו עצמם למאבק ולהכשלת השלום, לעמול יחדיו לטובת עתיד משותף, לתמוך בפתרון המאפשר לשני העמים חיים בכבוד ובצדק, ובהמשך הדרך להנחיל עקרונות אלה לתלמידיהם ולקהילותיהם ולעודד את ההנהגות הפוליטיות למעשים ברוח זו.

בנוסף לעבודה השוטפת עם מנהיגות דתית בכירה, פועלים מרכזי היוזמה להטמעת חזונה בקרב ציבור דתי יהודי ומוסלמי, ולהבהרת חשיבות הדת כמרכיב מכריע בפתרון הסכסוך בקרב הציבור הרחב, מעצבי דעת קהל ומקבלי החלטות. לשם כך פועלות ביזמה הדתית לשלום תוכניות שונות, ביניהן תכנית מפגשים בין נשים דתיות בתפקידים בולטים, עבודה נרחבת עם מנהיגות דתית צעירה, והקמת מאגרי מידע נרחבים שיכללו התמודדויות דתיות יהודיות ומוסלמיות, בהלכה והשקפה, עם האתגרים הדתיים השונים לשלום.

 

מטרות ועקרונות

מאז ראשיתו של תהליך השלום, פעלה המנהיגות הפוליטית המתונה בשני הצדדים תחת ההנחה שסוגיות דתיות וקיומיות אינן פתירות, ופשרה דיפלומטית אפשרית רק באמצעות שיח של אינטרסים. מתוך כך נתפשו הדתות כמכשול בפני השלום, והאוכלוסיות הדתיות בשני העמים נראו כמעכבות את אפשרות הפיוס. תפישת החתירה לשלום כפרויקט חילוני, או אף פרויקט לחילון, הרחיקה גורמים דתיים משני העמים ממעורבות במציאת פתרון, וגרמה הם להסתגר, להתבדל ולהקצין עמדות, כך שרק מתי מעט מתוך המנהיגים הדתיים שוקדים על סלילת דרך לעובדי ה' ועובדי אללה לחיות יחדיו.

לעומת זאת, אנו סבורים כי מעורבותם של מנהיגים דתיים, הדנים בפתיחות ותוך מחויבות לקהילותיהם באופן בו מקורות הקודש שלהם מאפשרים להם לחיות בשלום עם האחר, תוכל לעשות את השלום העתידי מקובל ומוסכם על שתי החברות במלואן.

מטרת היזמה היא להכשיר את הקרקע ואת הלבבות לקראת שלום אמת במזרח התיכון, על ידי עירוב מנהיגות דתית במאמץ למצוא מוצא מהסכסוך הישראלי פלסטיני, השמעת קול דתי משותף לשלום והנכחת חשיבות השיח הדתי כגורם מפתח בתהליך לשלום בר קיימא.

היזמה מבוססת על הכרה באחריות שני העמים לגורלם המשותף, אחריותן של שלוש הדתות לקיום בשלום, ואחריות המנהיגות הדתית לעמוד בראש הפועלים לפתרון – לעצור כל אלימות הנעשית כביכול בשם הדת, לחדול מכל הסתה, סילוף ועיוות דמות האחר ולחנך את דורות העתיד לכבוד הדדי.

 

וועדת היגוי

הרב מיכאל מלכיאור

הרב מיכאל מלכיאור

ס. שר החוץ (1999 - 2008) ויו"ר ועדת החינוך (2005). כיום, פועל לקידום חזון חברתי לישראל בתחומי חינוך, דו-קיום ופיוס בין יהודים לערבים, הגנה על הסביבה וקשרי ישראל ויהדות התפוצות. הרב מלכיאור מהוגי ויוזמי הפסגה הבינדתית הראשונה במזרח התיכון שהתקיימה באלכסנדריה (2002). כיום נתפס הרב מלכיאור בזירה הבינלאומית והישראלית כאחד השחקנים המרכזיים בשדה הדיפלומטיה הבינדתית הפועלת להביא לשינוי בשיח בין העולם היהודי והעולם המוסלמי.

שייח' עבדאללה נימר דרוויש

שייח' עבדאללה נימר דרוויש

נשיא מרכז אדם בכפר קאסם. בוגר לימודי שריעא בשכם (1971), ומייסד התנועה האסלאמית בישראל (19711). בסוף שנות השבעים הנהיג שיח' עבדאללה ארגון מחתרתי שהוקם בידי צעירים מוסלמים. השיח' נעצר ונאסר עד לשחרורו ב1985-. במהלך תקופת שהותו בכלא גיבש את משנתו הפוליטית הקוראת לערביי ישראל לפעול להשגת זכויותיהם כמיעוט רק במסגרת החוק תוך השתלבות במוסדות המדינה. עם שחרורו ב-1985 במסגרת עסקת ג'יבריל, פעל להטיף בקרב הציבור הערבי לערכים של שלום ודו קיום ולהכרה בפתרון שתי מדינות עוד בטרם החלו שיחות אוסלו. ב-1996 יסד את הרשימה הערבית המאוחדת שנציגיה מכהנים עד היום כחברי כנסת. ב-2001 מונה ע"י יו"ר הרשות יאסר ערפאת לתפקיד ראש המועצה הבינדתית. כיום ממשיך השיח' לפעול לקידום השלום באמצעות מרכז אדם בכפר קאסם.

הרב אברהם גיסר

הרב אברהם גיסר

הוסמך לרבנות בישיבת מרכז הרב בירושלים. מחזיק בתואר ראשון במשפטים מאוניברסיטת בר-אילן. רב היישוב עפרה מ-1990. בשנת 2000 ייסד הרב גיסר את מכון "משפטי ארץ" ועומד בראשו. מכהן כראש ראש המועצה הלאומית לחינוך דתי, וחבר ארגון "צוהר" – המועצה הרבנית של הציונות הדתית.

שיח' עימאד עבד אל-ח'מיד אל-פאלוג'י

שיח' עימאד עבד אל-ח'מיד אל-פאלוג'י

יו"ר מרכז אדם לדיאלוג בין תרבויות בעזה. יליד מחנה ג'בליה, מחזיק בתואר מהנדס. נמנה בין חמשת מייסדי תנועת החמאס ודובר התנועה. נעצר ונאסר ע"י צה"ל בשנים 1991-1993, ושוחרר בעקבות הסכמי אוסלו. שימש כשר הדואר והתקשורת בממשלת האחדות בשנים 1996-2002. בשנת 2009 מונה ע"י הנשיא עבאס לתפקיד חבר הוועדה האסלאמית-נוצרית לענייני ירושלים והמקומות הקדושים. כיום פועל שיח' עימאד כמנהיג עצמאי בעזה, נתפס כמקובל על ידי הפלגים השונים בעזה ובגדה המערבית ופועל לקדם את ערכי השלום הדתי בשיתוף עם מוזאיקה.

הרב בנימין להמן

הרב בנימין להמן

בוגר ישיבת מרכז הרב.איש חינוך ופסיכולוג קליני. מתמחה בהוראת פילוסופיה יהודית ותלמוד. לימד במדרשת לינדנבאום לבנות ומכללת הרצוג באלון שבות. כיום מלמד פילוסופיה יהודית בישיבת הר עציון. הרב להמן עובד כפסיכולוג קליני.

שיח' ראיד באדיר

שיח' ראיד באדיר

מנכ"ל מרכז אדם לדיאלוג בין דתות בכפר קאסם. ממנהיגיה הבולטים של התנועה האסלאמית בישראל, הפוסק הראשי של הפלג הדרומי וחבר במועצת העולמא הפלשתינית. שיח' ראיד הוא עו"ד מומחה לשריעא המייצג לקוחות העומדים למשפט בבתי דין מוסלמים העוסקים בדיני אישות ומשפחה. שיח' ראיד מחזיק בתואר MA בהלכה אסלאמית מאוניברסיטת א-נג'אח' בשכם, ו-B.A. במשפט האיסלאמי וספרות ערבית.

דר' עיזאת ג'רדאת

דר' עיזאת ג'רדאת

כיהן כשר החנוך בממשלת ירדן. כיום מכהן כמזכיר הכללי של הועידה האסלאמית העולמית לעניין ירושלים וכן חבר במועצה לכלכלה ורווחה של ירדן.

השופט דר' מאהר עליאן אחמד חצ'יר

השופט דר' מאהר עליאן אחמד חצ'יר

מחזיק בתואר PhD בתורת המשפט האסלאמי מאוניברסיטת קהיר. ד"ר מאהר שופט בבית המשפט העליון וחבר במועצה העליונה של בתי המשפט האסלאמיים בעזה. דר' מאהר חיבר מספר ספרים העוסקים בתורת המשפט, כלכלה וגירושין.

 

צוות היוזמה הדתית לשלום

רואי רביצקי

מנהל היוזמה הדתית לשלום

מעיין רווה - מנהלת פרויקטים - היוזמה הדתית לשלום

מעיין רווה

מנהלת פרויקטים

אבן מיוני - מנהל פיתוח ואדמיניסטרציה

אבן מיוני

מנהל פיתוח ואדמיניסטרציה

מהנד צרצור

מהנד צרצור

רכז פרויקט מאגר המידע המוסלמי

 

אודות מרכז מוזאיקה

מרכז מוזאיקה הוא המרכז היהודי של היזמה הדתית לשלום. המרכז היושב במערב ירושלים אמון על הרחבת מעגלי ההשתתפות של רבנים בעבודת היזמה ובפעילותה, ועל חיזוק קשריה עם מנהיגים בישראל ובעולם היהודי.

מרכז מוזאיקה מציע פלטפורמה במסגרתה יכולים מנהיגים דתיים להידרש לאתגר השלום מתוך שפתם הם, ולשאול איך נראה שלום שיכול לכלול את הציבור הדתי, ולהיות מימוש של דברי תורה ולא הפרתם. המרכז פועל במשותף עם רבנים חשובים בעולם הציוני הדתי ובקרב רבני יהודה ושומרון, לצד דמויות בולטות מכל הזרמים החרדים, להרחבת השיח הדתי היהודי סביב מציאת המוצא מן הסכסוך.
כמו כן, פועל מרכז מוזאיקה להטמיע את חזון היוזמה בקרב קהילות דתיות שונות בישראל, לחזק את ההכרה בחשיבות השיח הדתי לשלום בציבור הרחב, ולאתגר את התפישות הרווחות בציבור היהודי אודות האסלאם הפוליטי כשותף אפשרי לפיוס ולשיח.

 

אודות מרכז אדם

מרכזי אדם לדיאלוג בין דתי ובין תרבותי, פועלים על מנת לחבר לעבודת היזמה את המנהיגות הדתית המוסלמית, ולשתף את הציבור האסלאמי בחתירה לשלום העולה בקנה אחד עם אמונתו. כיום פועלים חמישה מרכזי אדם במזרח ירושלים, כפר קאסם, רמאללה, עזה וקהיר. חשובי המנהיגים הדתיים של הציבור המוסלמי הפלסטיני שותפים לעבודת המרכזים, ובמסגרתם מתמודדים באומץ עם האתגרים הדתיים לשלום, ונפגשים עם מקביליהם היהודים לחשיבה משותפת ונשיאה יחדיו באחריות.

בזכות פעולתם של מרכזי אדם ובשיתוף עם מרכז מוזאיקה, היזמה קיבלה תמיכה נרחבת בעולם הערבי, הן מן המנהיגות הפוליטית הן מןן המנהיגות הדתית. חברי המרכזים נמצאים בקשרים הדוקים עם סמכויות דתיות בכירות ברחבי העולם המוסלמי, ופעילות היזמה הדתית לשלום זכתה לברכתם ולתמיכתם.

בנוסף לכך מקיימים מרכזי אדם סמינרים קבועים להפצת חזון היזמה בקרב הציבור הפלסטיני, המתמקדים בחשיבות הדיאלוג ובמקומהה של הדת כמפתח לשלום כן, הוגן ויציב. מרכזי אדם שמים דגש רב על הכשרת מנהיגות דתית צעירה, שתאפשר לעקרונות היזמה להישמע באזני הדור הצעיר, דור נבוך המצפה לבשורה.